كهگيلويه و بويراحمد

آشنايي با استان  

 

كهگيلويه و بويراحمد يكي از استان‌هاي كشور ايران است. مركز آن شهر ياسوج است و با مساحتي حدود ۱۶هزار و ۲۴۹ كيلومتر مربع، سرزميني نسبتاً مرتفع و كوهستاني است.

جمعيت كهگيلويه و بويراحمد بر پايه سرشماري مركز آمار ايران در سال ۱۳۸۵ برابر با ۶۳۴،۲۹۹ نفر بوده كه ۵۲درصد آن‌ها در روستاها و مابقي در شهرها سكونت دارند.

 

تقسيمات كشوري

اين استان به هفت شهرستان و ۱۶ بخش تقسيم شده است كه شامل ۱۶ شهر وبيش از ۱۷۰۰ روستا مي گردد.

 

شهرستان‌هاي اين استان عبارتند از: (مركز شهرستان)

 

شهرستان بويراحمد (ياسوج)

شهرستان بهمئي (ليكك)

شهرستان دنا (سي سخت)

شهرستان كهگيلويه (دهدشت)

شهرستان گچساران (دوگنبدان)

شهرستان چرام (چرام)

شهرستان باشت (باشت)

 

موقعيت

استان كهگيلويه و بويراحمد از جمله استان‌هاي جنوبي ايران به شمار مي رود كه با پنج استان همسايه است :

 

از شرق با استان اصفهان و فارس ، از جنوب با استان بوشهر ، از غرب با خوزستان و از شمال با چهارمحال و بختياري.

 

 آمار

 

اين استان از نظر جمعيت و مساحت از استان‌هاي كوچك ايران است و درهر دو مورد داراي رتبه ۲۸ در بين سي استان مي باشد. بزرگترين و پرجمعيت‌ترين شهرستان استان ، شهرستان بويراحمد به مركزيت ياسوج مي باشد.

 

  مكان‌هاي ديدني

 

كهگيلويه و بويراحمد داراي ۲۱۷ گردشگاه زيارتي و تفرجگاهي است كه گردشگران تابستاني مي‌توانند از آنها ديدن كنند.

 

شهر توريستي و زيباي سي سخت همچون نگيني در دامنه كوه دنا داراي آب و هواي دلپذير و سالم.

رودخانه‌هاي مارون، چرام، نازمكان، بشار، زهره و مهريان بهمراه هزاران چشمه سار ديگر و در كنار آن‌ها سد كوثر، شاه قاسم و شاه مختار ياسوج.

۴۰قله بالاي چهار هزار متر دنا

آبشارهاي كمردوغ ديشموك، تنگه مهريان و گنجه‌اي ياسوج و تنگ سولك بهمئي.

باغ چشمه بلقيس چرام، امامزاده‌هاي كهگيلويه و دشت بلاد شاپور دهدشت، دژ سليمان و چندين دژ ديگر.

آثار تل چگاه، آب گرمون، آب شوران، شهر لارندن، آب انبارها، كاروانسراها، قلعه‌ها، گورستان سه طبقه و تنگ سولك در رشته‌كوههاي بهمئي.

تنگ تكاب، محل برخورد آريو برزن با اسكندر مقدوني و قلعه‌هاي قديمي متعدد شامل قلعه دختر، قلعه مانگشت، قلعه رئيسي و دژ سليمان كه مجموع آنها به «دلي مهرگان» معروف است.

تنگ شلال دون،رودخانه و بيشه زيباي شاه بهرام، روستاي زيباي باغستاني مارين، تنگ هنگان و بقعه امامزاده «بي‌بي‌حكيمه» خواهر امام رضا در شهرستان گچساران

غارها و اشكفت‌هاي كوهستان‌ها.

۱۸ رودخانه كوچك و بزرگ، ۴۰ چشمه جوشان آب آشاميدني و معدني، ۱۷حلقه قنات، پنج آبشار، سه درياچه، ۶۰دره و تنگه، بوستانها و دشتهاي سرسبز، امامزاده‌ها، گنبدها، قلعه‌ها، كاروانسراها، مساجد، آب انبارها آتشكده‌ها، پل‌ها و برج‌هاي تاريخي از ديگر نقاط گردشگري منطقه‌است.

 

نامهاي ايلات جاكي (مترادف با زميگان)، چرام،دشمن زيار و بوير احمد (مترادف با باوي= بئوني اوستا) به ترتيب به معاني دارندگان زمينهاي ييلاقي و قشلاقي، رمه سفيد، ستم كننده به دشمن و ده هزار نفري مي باشند. يعني ايل باوي (بوير احمد) با تعداد نفرات كثير بزرگترين ايل منطقه بوده است.

 

 وضعيت اقتصادي

اين استان از نظر اقتصادي به عنوان ناحيه كشاورزي و دامپروري به شمار مي‌آيد. بعد از دامداري و كشاورزي صنايع استخراج نفت گچساران و كارخانه قند ياسوج از اهميت ويژه‌اي برخوردار است، ولي با اين حال فعاليتهاي صنعتي و معدني در اين استان نسبت به ساير مناطق كشور، رشد نيافته و رونق چنداني ندارد. به طور كلي صنايع موجود در اين استان به دو گروه تقسيم مي‌شوند، كه عبارتند از صنايع دستي و ماشيني. بزرگترين صنعت موجود استان، صنعت نفت است. در زمينه معادن نيز اين استان داراي معادن بوكسيت، مس، فسفات، گوگرد، و غيره‌است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

  

 

 

 

 

^